BIGOWANIE

Bigowanie to proces introligatorski polegający na wygnieceniu rowka w miejscach złożenia papieru, kartonu lub tektury.

Bigowanie stosujemy przy składaniu np. ulotki A4 do formatu DL przy papierach o gramaturze powyżej 170 g. Przy niektórych projektach gdzie jest pełen zadruk należy bigowanie zastosować już przy gramaturze 170g.

CMYK

C – cyjan
M – magenta
Y – yellow
K – key colour (black)

Podstawowe kolory używane w druku wielobarwnym. Z ich kombinacji uzyskamy całą paletę barw.

To właśnie w przestrzeni kolorów CMYK dostarczamy pliki produkcyjne do druku.

COLD-STAMPING

Cold-stamping to technika uszlachetniania druku za pomocą folii stampingowej i odpowiedniego kleju. Proces ten służy do zdobienia, znakowania i zabezpieczenia produktu.

Cold-stamping polega na nakładaniu kleju w wybrane miejsca, a następnie na klej nakładamy folię, która zostaje przytwierdzona do podłoża dzięki utwardzeniu kleju.

CTP

CTP – (Computer to Plate) to system przygotowywania matryc poligraficznych (form drukowych). Polega na naświetleniu przy pomocy promieni laserowych bezpośrednio samych matryc, a w zasadzie warstwy emulsji pokrywającej aluminiową płytę, w urządzeniach nazywanych naświetlarkami.

System odróżnia się od poprzednika CTF pomięciem etapu pośredniego, czyli naświetlenia filmów, które dopiero potem używane były do tworzenia matryc.

DRUKOWANIE

Drukowanie to proces wielokrotnego sporządzania na danym podłożu (papierze, tekturze, folii metalowej lub z tworzywa sztucznego) odbitek tekstu lub ilustracji wykonywany przy użyciu maszyn drukarskich lub nowoczesnymi metodami komputerowymi z użyciem komputerowych urządzeń peryferyjnych, jak drukarki czy plotery.

Wyróżniamy kilkadziesiąt sposobów drukowania. Najpopularniejsze z nich to: druk offsetowy, druk solwentowy, druk cyfrowy, tampodruk, sitodruk czy też druk fleksograficzny.

DRUK CYFROWY

Druk cyfrowy realizowany jest bezpośrednio z pliku graficznego przesyłanego do urządzenia drukującego, podobnie jak w zwykłych drukarkach domowych czy biurowych. Jego zaletą jest szybkość przekazania pracy do druku dzięki pominięciu etapu przygotowania form drukowych stosowanych w innych technikach druku. Ma też inne zalety, m.in. możliwość druku nawet pojedynczej sztuki, łatwość zmiany danych umożliwiająca pełną personalizację. Wadą jest ograniczenie formatu druku – standardowo niepełne B3, jakość druku i powtarzalność nie tak wysoka, jak przy druku offsetowym, opłacalność do zaledwie kilkuset sztuk.

DRUK FLEKSOGRAFICZNY

Fleksografia to jedna z najbardziej uniwersalnych technik druku dzięki możliwości stosowania wielu rodzajów podłoży. Polega na wykorzystaniu elastycznej formy drukowej z polimeru (lub z gumy) i pozwala na druk także wtedy, gdy podłoże nie jest idealnie równe. Doskonale sprawdza się w druku na podłożach niewsiąkliwych, np. na foliach z tworzyw sztucznych, przez co ma olbrzymi udział w poligrafii branży opakowaniowej, głównie etykiet. Stosuje się go również do zadruku tektury falistej, owijek, toreb, chusteczek higienicznych, ozdobnych papierów opakowaniowych, tapet. Druk fleksograficzny stosuje się zarówno w maszynach zwojowych, jak i arkuszowych.

DRUK OFFSETOWY

Druk offsetowy to najczęściej stosowana technika druku płaskiego. Druk polega na przenoszeniu obrazu z formy drukowej na podłoże drukowane (papier).

Technika ta stosowana jest do druku min.: ulotek, plakatów, katalogów, zaproszeń, wizytówek i wielu innych materiałów reklamowych czy akcydensów. Metodę tą stosujemy do druku większych nakładów. Druk offsetowy dzielimy na druk arkuszowy i zwojowy.

DRUK SOLWENTOWY

Druk solwentowy (ploterowy) stosujemy do tzw. druków wielkoformatowych (banery, bilboardy), a w szczególności stosuje się go do podłoży nieprzyczepnych dla atramentów wodnych.

Atramenty solwentowe są odporne na działania atmosferyczne (promeinie UV, deszcz, zimno) dzięki toksycznym rozpuszczalnikom. Atramenty Eco – solwentowe są mniej toksyczne ale za to mniej trwałe.

FALCOWANIE

Falcowanie to proces introligatorski polegający na złamaniu papieru – jedno lub wielokrotnym.

Falcowanie stosujemy przy pracach drukowanych na papierach do gramatury 170g

FOLIOWANIE

Foliowanie to uszlachetnienie druku polegające na pokryciu papieru folią. Foliowanie nadaje się produktowi dodatkowych walorów estetycznych.

Dodatkowo dzięki foliowaniu zadrukowana powierzchnia, (papier) zostaje zabezpieczony przed wilgocią, działaniem mechanicznym, chemicznym, promieniowaniem UV.

Wyróżniamy trzy typy folii:
– folia matowa
– folia błyszcząca
– folia aksamitna

HEXACHROME

W celu wierniejszego oddania barw oraz poszerzenia możliwej do osiągnięcia przestrzeni barw w stosunku do barw triadowych (CMYK) dodano kolory Orange (pomarańczowy) i Green (zielony).

Farby hexachrome są dedykowane dla maszyn sześciokolorowych, tj. z sześcioma zespołami drukującymi.

HOT-STAMPING

Hot–stamping to technika uszlachetniania druku za pomocą folii stampingowej , odpowiedniego kleju oraz matrycy wykonanych z materiału przewodzącego ciepło.

Matryca podgrzewana jest do ok. 100°C. Po zetknięciu matrycy z folią PET rozgrzewa się warstwa klejowa, klej aktywizuje się w wyznaczonych miejscach odpowiadających rysunkowi na matrycy i wraz z odpowiednim fragmentem warstwy lakieru i warstwy aluminium zostaje wtłoczona w podłoże.

LAKIEROWANIE DRUKU

Lakierowanie druków to uszlachetnienie mające na celu zwiększenie walorów estetycznych (lakiery UV) lub zabezpieczenie druku przed ścieranie, zwiększenie odporności druku na warunki atmosferyczne (lakiery olejowe i dyspersyjne).

PANTONE

Panton to kolor specjalny, który powstaje wg ściśle określonej receptury opracowanej w 1962 roku przez firmę Pantone Inc. Kolory Pantone powstają z 13 pigmentów bazowych oraz koloru białego i czarnego.

PMS (Pantone Matching System) określa jak ma wyglądać kolor na podłożu powlekanym matowym lub błyszczącym (papier kredowany) oraz podłożu niepowlekanym (papier offsetowy), bez względu na to na jakiej maszynie offsetowej będzie wydrukowany. System PMS określa recepturę dla 1114 kolorów specjalnych, których uzyskanie z kolorów CMYK nie jest możliwe.

RASTER

Raster to odwzorowanie kolorowego obrazu za pomocą drobnego wzoru składającego się z jednokolorowych punktów. W poligrafii stosowany niemal w każdej technice druku.

Wzór jest na tyle mały, że użycie drobnych kropek jedynie 4 kolorów daje podczas oglądania wrażenie wielokolorowego druku.

RGB

Przestrzeń kolorów RGB jest stosowana do definiowania barw w grafice ekranowej (monitory komputerów, telewizory, aparaty, skanery). W systemach RGB (od angielskich nazw Red, Green, Blue) każdy kolor jest przedstawiany w postaci mieszania kolorów czystych: czerwonego, zielonego i niebieskiego.

Właściwości ludzkiego oka sprawiają, że jest ono w stanie dostrzec każdą barwę dzięki łączeniu w odpowiednich proporcjach tych trzech wiązek światła.

SITODRUK

Sitodruk polega na przeciskaniu farby za pomocą rakla przez formę drukarską sporządzoną na specjalnym sicie. Jest ono pokryte emulsją, która odwzorowuje odwrotność oczekiwanego obrazu. Przeciskana farba przechodzi na zadrukowywane podłoże przez te obszary, które nie są pokryte emulsją i tworzy tym samym zakładany obraz. Podłoża, które można zadrukować tą metodą są bardzo różnorodne, m.in. papier, folia, tworzywa sztuczne, ceramika, materiał. Sitodruk stosujemy też na gotowych wyrobach jak kubki, parasole, koszulki, bluzy. Farby sitodrukowe są intensywniejsze od offsetowych oraz odporne na warunki atmosferyczne.

TAMPODRUK

Tampodruk stosuje się do druku małych napisów na różnych nierównych i nieregularnych podłożach.

Tampodruk polega na nakładaniu farby za pomocą gładkiego stempla na gumie, szkle, metalu i wiele innych. Najpopularniejszym przykładem tampodruku są nadruki na długopisach.

USZLACHETNIANIE DRUKU

Uszlachetnienie druku to pokrycie podłoża zadrukowanego lub niezadrukowanego różnymi materiałami lub substancjami. Uszlachetnienia stosuje się zazwyczaj po wydrukowaniu a przed procesem introligatorskim. Celem uszlachetnienia jest zwiększenie walorów estetycznych jak i zwiększenie wytrzymałości wydruku.


Wyróżniamy następujące rodzaje uszlachetnień:

brązowanie
cold-stamping
gumowanie
hot-stamping
impregnowanie
lakierowanie druku
laminowanie
foliowanie
powlekanie
tłoczenie
zadruk farbami specjalnymi
druk soczewkowy

ZADRUK

4+0
zadruk kolorowy jednostronny

4+4
zadruk kolorowy dwustronny

1+0
zadruk jednokolorowy jednostronny

4+1
zadruk kolorowy z jednej strony i jednokolorowy z drugiej strony